hemayat
06 بهمن 1401 - 15:22

ماجرای شکل‌گیری نخستین مرکز شبانه‌روزی حفظ قرآن در نیروی دریایی

مدیر مسئول مؤسسه حفظ قرآن بیت‌الأحزان از ماجرای شکل‌گیری نخستین مرکز شبانه‌روزی حفظ قرآن در نیروی دریایی گفت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی مدیر مسئول مؤسسه حفظ قرآن بیت‌الأحزان درباره روند شکل‌گیری نخستین مرکز شبانه‌روزی حفظ کل قرآن نیروهای مسلح در منطقه یکم نداجا گفت: این مرکز به پیشنهاد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به مؤسسه بیت‌الاحزان و با هدف تربیت سالانه 30 حافظ کل در سطح نیروی کادر و رسمی شکل گرفت. در ابتدا که این مسئله را از دریادار ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش شنیدم،‌ تعجب کردم و به وی گفتم چرا به این ایده رسیدید که باید نیروهای شما حافظ قرآن شوند. ایشان به من گفت در بین نیروهای خود، نیروهای وفادار و ولایتمدار زیادی داریم. وقتی کمی جست‌وجو کردیم،‌ دانستیم بخشی از آنها خروجی مراکز حفظ قرآن بیت‌الاحزان هستند و اکنون که وارد نیروی دریایی شدند،‌ قوی و کارآمد هستند؛ از این جهت در جلسات گفتیم ما چرا خودمان نیروی حافظ قرآن تربیت نکنیم؟ کمی که جست‌وجو کردیم، دانستیم این مؤسسه بهترین مجموعه‌ی حفظ قرآن در کشور است. 

وی افزود: پس از آنکه وارد تفاهم‌نامه شدیم، اولین مرکز شبانه‌روزی حفظ قرآن را برای نیروهای پایور نیروی دریایی احداث کردیم.  علاوه بر بوشهر مراکزی در چابهار و بندر انزلی راه‌اندازی خواهیم کرد. تجربه هم به ما نشان داده است که اگر نیروهای مجهز به قرآن شوند، سبب ارتقای وجدان کاری و به دنبال آن، افزایش راندمان کاری می‌شود. امید داریم که سایر ارگان‌ها و نهادهای ما به ویژه دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش از این الگو بهره بگیرند. 

حجت‌الاسلام شاهسون درباره فعالیت‌های بیت‌الاحزان در حوزه بین‌الملل گفت: ما بدون اینکه تبلیغی داشته باشیم، تاکنون 200 نفر را از کشورهایی مثل آمریکا، چین، اندونزی، هندوستان، پاکستان،‌ کویت، عراق و ... پذیرش کردیم و اکنون به عنوان سفیران قرآنی ما در سایر سرزمین‌ها شناخته می‌شوند.  بر همین مبنا اخیراً با جامعةالمصطفی قراردادی منعقد کردیم مبنی بر اینکه از سراسر دنیا جذب قرآن‌آموز داشته باشیم. این مؤسسه هم با دارا بودن 200 شعبه در چیزی حدود 20 استان کشور و نیز تحت پوشش قرار دادن 100 مهد و پیش‌دبستانی توانمندی خود را در امر حفظ قرآن نشان داده است.

وی درباره فعالیت‌های اقتصادی آن مؤسسه گفت: ما از همان 20 سال قبل و به‌صورت جهادی به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت کردیم و اکنون مؤسسه دارای کارگاه تولید پوشاک، محصولات کشاوری و باغداری است. از مدت‌ها قبل نیز در مشهد مقدس زائرسرایی تأسیس کردیم تا از یک سو برای مؤسسه درآمدزایی شود و از دیگر سو تشویقی برای نیروی کادر ما باشد. ما بدون حمایت دولت‌ها در سطح وسیعی اشتغال‌زایی کردیم و پس از کارخانه سیمان استان فارس، با بیش از 1500 نیرو بیشترین افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی را داریم.

انتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 999470